Dickinson County Logo

Dickinson County Election Results

 
NOVEMBER 08, 2022 GENERAL ELECTION

 
32 of 32 Precincts Reporting

 RaceCandidates and Votes
1760US SENATOR (#1)
  
JERRY MORAN ( R)5446
MARK R. HOLLAND (D)1239
DAVID C. GRAHAM (L)227
1647US REP 1ST DIST
  
TRACEY MANN ( R)5509
JAMES "JIMMY" BEARD (D)1384
1648GOVERNOR & LT GOVERNOR
  
DEREK SCHMIDT/KATIE SAWYER ( R)4253
LAURA KELLY/DAVID TOLAND (D)2414
DENNIS PYLE/KATHLEEN E. GARRISON (I)183
SETH CORDELL/EVAN LAUDICK-GAINS (L)93
1649SECRETARY OF STATE
  
SCOTT J. SCHWAB ( R)5293
JEANNA REPASS (D)1394
CULLENE LANG (L)194
1650ATTORNEY GENERAL
  
KRIS KOBACH ( R)4754
CHRIS MANN (D)2121
1651STATE TREASURER
  
STEVEN JOHNSON ( R)5167
LYNN W. ROGERS (D)1457
STEVE ROBERTS (L)240
1652STATE COMMISSIONER OF INSURANCE
  
VICKI SCHMIDT ( R)5503
KIEL CORKRAN (D)1339
3010STATE REP 64TH DISTRICT
  
LEWIS (BILL) BLOOM ( R)308
PATRICIA SMETANA (D)64
1762STATE REP 70TH DIST
  
SCOTT HILL ( R)5483
1653STATE BOARD OF ED 7TH DIST
  
DENNIS HERSHBERGER ( R)5987
1637COUNTY COMMISSIONER 1ST DIST
  
RON ROLLER ( R)1923
3011COUNTY CLERK
  
JEANNE LIVINGSTON ( R)6258
3012COUNTY REGISTER OF DEEDS
  
ROSE JOHNS (R )6196
1399BANNER TWP CLERK
  
BILL LORSON (R )44
1400BUCKEYE TWP CLERK
  
JEFF BENDER (R )194
1401CENTER TWP CLERK
  
MERLE PECK ( R)359
1402CHEEVER TWP CLERK
  
DENNIS MARSTON ( R)56
1403FLORA TWP CLERK
  
MARK HAGEDORN (WRITE-IN)13
1404FRAGRANT HILL TWP CLERK
  
MATTHEW MILLER (R )99
1405GARFIELD TWP CLERK
  
KELLY FINK (WRITE-IN)1
1406GRANT TWP CLERK
  
ANNETTE L. HERNANDEZ (D)322
1407HAYES TWP CLERK
  
WALLY WOLFE ( R)93
1408HOLLAND TWP CLERK
  
WILLIAM BALLOU ( R)47
1409HOPE TWP CLERK
  
NEIL POLOK ( R)154
1410JEFFERSON TWP CLERK
  
RAY HOFFMAN ( R)87
1411LIBERTY TWP CLERK
  
CASEY RIEDY ( R)100
1412LINCOLN TWP CLERK
  
JUSTIN REYNOLDS ( R)498
1421LOGAN TWP CLERK
  
KENNY LONGHOFER ( R)69
1422LYON TWP CLERK
  
JASON BECKER (R )102
1413NEWBERN TWP CLERK
  
MICHAEL A. DAVIDSON (R )160
1414NOBLE TWP CLERK
  
GARY HALL (R )547
1415RIDGE TWP CLERK
  
BOB HOFFMAN JR. (R )51
1416RINEHART TWP CLERK
  
CODY HUTCHINSON (WRITE-IN)2
1417SHERMAN TWP CLERK
  
SPENCER ANDERSON (R )44
DAVID JONES (D)26
1418UNION TWP CLERK
  
VERNON WEBER (WRITE-IN)2
1419WHEATLAND TWP CLERK
  
CHAD BEETCH ( R)44
1420WILLOWDALE TWP CLERK
  
RUSSELL IRVINE ( R)140
1722CHAPMAN MAYOR
  
HOWARD BATTISHILL244
CHRISTY L. LOY166
1725WOODBINE CITY MAYOR
  
MARYSUE ROLLER38
1723CHAPMAN CITY COUNCIL
  
DALE J. NELSON229
SHERYL COYNER209
RICK JOHNSON179
1724HERINGTON CITY COMMISSION
  
DAN MCDONALD223
KAREN SOLIZ210
CYNTHIA NAYLOR162
1726WOODBINE CITY COUNCIL
  
TONI RIFFEL27
3025RETAIN APPEALS COURT JUDGE: AMY FELLOW CLINE
  
YES4072
NO1842
3028RETAIN APPEALS COURT JUDGE: HENRY W. GREEN JR.
  
YES4050
NO1831
3026RETAIN APPEALS COURT JUDGE: JACY J. HURST
  
YES3975
NO1900
3022RETAIN APPEALS COURT JUDGE: KIM R SCHROEDER
  
YES4445
NO1476
3027RETAIN APPEALS COURT JUDGE: LESLEY ANN ISHERWOOD
  
YES4045
NO1860
3021RETAIN APPEALS COURT JUDGE: STEPHEN D HILL
  
YES4218
NO1755
3024RETAIN APPEALS COURT JUDGE: TOM MALONE
  
YES4051
NO1845
3013RETAIN DISTRICT COURT JUDGE: BEN J SEXTON
  
YES5294
NO1159
3014RETAIN DISTRICT COURT JUDGE: KEITH COLLETT
  
YES4934
NO1175
3016RETAIN SUPREME COURT JUDGE: CALEB STEGALL
  
YES4646
NO1503
3015RETAIN SUPREME COURT JUDGE: DAN BILES
  
YES3965
NO2209
3018RETAIN SUPREME COURT JUDGE: EVELYN Z. WILSON
  
YES3959
NO2167
3019RETAIN SUPREME COURT JUDGE: K.J. WALL
  
YES3914
NO2225
3017RETAIN SUPREME COURT JUDGE: MARLA LUCKERT
  
YES4036
NO2101
3020RETAIN SUPREME COURT JUDGE: MELISSA TAYLOR STANDRIDGE
  
YES4097
NO2145
3033ABILENE SALES TAX
  
NO1179
YES998
3035ALCOHOLIC LIQUOR
  
YES4428
NO2339
3030CONSTITUTIONAL AMENDMENT QUESTION #1
  
YES3721
NO2797
3031CONSTITUTIONAL AMENDMENT QUESTION #2
  
YES4537
NO2020